House officers
Tom Mulcair, leader of the Official Opposition, intergovernmental affairs.
Libby Davies, deputy leader, health.
David Christopherson, deputy leader.
Megan Leslie, deputy leader, environment.
Nathan Cullen, house leader.
Sadia Groguhé, deputy House leader, deputy immigration, citizenship and multiculturalism.
Nycole Turmel, whip.
Phil Toone, deputy whip, deputy fisheries (East Coast).
Shadow cabinet
Malcolm Allen, agriculture.
Charlie Angus, ethics, ATI and privacy.
Niki Ashton, women.
Dennis Bevington, Canadian Northern Economic Development Agency.
Lysane Blanchette-Lamothe, seniors.
Françoise Boivin, justice.
Charmaine Borg, digital Issues.
Alexandre Boulerice, labour, deputy ethics, ATI and privacy.
Marjolaine Boutin-Sweet, housing, deputy human resources and skills development.
Chris Charlton, human resources and skills development.
Robert Chisholm, fisheries, Atlantic Gateway, deputy intergovernmental affairs.
Olivia Chow, transport, infrastructure and communities;
Ryan Cleary, Atlantic Canada Opportunities Agency, post-secondary education.
Joe Comartin, democratic reform.
Jean Crowder, aboriginal affairs.
Don Davies, international trade.
Anne-Marie Day, employment insurance.
Paul Dewar, foreign affairs.
Pierre Dionne Labelle, Francophonie.
Fin Donnelly, Western Economic Diversification Canada, deputy fisheries (West Coast).
Linda Duncan, public works and government services.
Matthew Dubé, sport.
Peter Julian, energy and natural resources.
Randall Garrison, public safety, LGBTT.
Yvon Godin, official languages.
Jack Harris, defence.
Matthew Kellway, military procurement.
François Lapointe, small business and tourism.
Hélène Laverdière, americas and consular affairs.
Hélène LeBlanc, industry.
Hoang Mai, national revenue.
Irene Mathyssen, pensions.
Wayne Marston, human rights, Federal Economic Development Agency for southern Ontario.
Pat Martin, Canadian Wheat Board.
Brian Masse, Canada-U.S. Border, Ontario-Quebec Continental Gateway.
Peggy Nash, finance.
Pierre Nantel, heritage.
Manon Perreault, disability issues.
John Rafferty, Federal Economic Development Initiative for northern Ontario.
Mathieu Ravignat, treasury board.
Jean Rousseau, Economic Development Agency for the Regions of Quebec.
Romeo Saganash, international development, deputy international trade.
Jasbir Sandhu, Asia-Pacific Gateway.
Jinny Sims, immigration, citizenship and multiculturalism.
Kennedy Stewart, science and technology.
Peter Stoffer, veterans.
Glenn Thibeault, consumer protection.
Deputy critics
Robert Aubin, deputy transport, infrastructure and communities.
Paulina Ayala, deputy Americas and consular affairs.
Tyrone Benskin, deputy official languages.
Denis Blanchette, deputy public works and government services.
Ruth Ellen Brosseau, deputy agriculture.
Guy Caron, deputy finance.
Andrew Cash, deputy heritage
Sylvain Chicoine, deputy veterans.
Rosane Doré Lefebvre, deputy public safety.
Jonathan Genest-Jourdain, deputy aboriginal affairs.
Dan Harris, deputy industry.
Carole Hughes, deputy aboriginal health.
Anne Minh-Thu Quach, deputy environment.
Alexandrine Latendresse, deputy democratic reform.
Laurin Liu, deputy science and technology.
Christine Moore, deputy defence.
Dany Morin, deputy LGBTT.
Jamie Nicholls, deputy natural resources.
Annick Papillon, deputy consumer protection.
Ève Péclet, deputy foreign affairs.
Craig Scott, deputy justice.
Djaouida Sellah, deputy health.
Mike Sullivan, deputy housing, deputy disability issues.